רישיון תיווך…

לפני כחודשיים, כחלק מהרצון להפחתת הנטל הרגולטורי, הונחה על שולחן הממשלה יוזמה חדשה ממשרד המשפטים המבקשת לבטל את הצורך בקבלת רישיון תיווך וכן להעביר את הרגולציה והפיקוח על מתווכי הנדל"ן ממשרד המשפטים לרשות להגנת הצרכן.

עד למחצית השנייה של שנות התשעים, מתווכים לא היו מחויבים ברישיון, וכל אחד היה רשאי לעסוק בתיווך, השוק היה פרוץ, שוק שלווה באין ספור תביעות מצד הלקוחות מה שגרם לזילות המקצוע שגם כך מתמודד עם סוגית תדמית.

לפי החוק הקיים (חוק המתווכים) שחוקק בשנת 1996, על מנת לקבל רישיון תיווך מקרקעין יש לעמוד במספר קריטריונים שאחד מהם הוא מעבר בחינה מטעם רשם המתווכים במשרד המשפטים שאמורה לשקף דילמות וסוגיות שעימן המתווכים אמורים להתמודד במהלך עבודתם.
היוזמה החדשה מבקשת לבטל את הצורך בקבלת רישיון – כלומר, כל אחד יכול לעבוד בתיווך בפרדס חנה כרכור למשל!!!

אחת הטענות שעלו שבגינה ביקשו לבטל את הצורך בבחינה היא כי מבחן הרישוי הינו מבחן לא רלוונטי שעוסק בנושאים משפטיים, שגם כך אסור לעוסקים במקצוע התיווך לעסוק בהם.

נכון, ישנן שאלות בבחינה המתייחסות לסוגיות שהמתווך לא נדרש להתעסק עימן במהלך עבודתו, אולם טעות לחשוב שהמבחן לא עוסק גם בתכנים שהמתווך כן צריך לדעת.
מעבר לכך, כאשר לקוח (מוכר/קונה) פונה למתווך הוא מצפה ממנו להיות הדמות המקצועית שתלווה אותו בתהליך והוא סומך עליו שיידע לסייע לו בהחלטה הכל כך חשובה בחייו.
לכן על המתווך להגיע עם מספיק כלים מקצועיים וידע בתחום המקרקעין על מנת לתת את השירות המקצועי ללקוח שלו (מוציאה את הערכים של יושרה, אמינות, שירותיות ושקיפות שהינם ערכים בסיסיים לכל מתווך וכמובן לכל נותן שירות)

אם הטענה היא בשאלות הלא רלוונטיות של הבחינה, מדוע בוחרים בפתרון הקל של ביטול בחינה וכל קריטריון אחר ולהפוך את התחום לפרוץ ללא כל סלקציה?
מדוע לא מנסים למצוא פתרונות ביניים כגון שינוי הבחינה לתכנים שכן כל מתווך חייב לדעת ומתמודד עימם ביום יום. אני בטוחה שלא תהיה בעיה לכנס פורום של מתווכים שיתנו את הדעת על הסוגיות החשובות שהם מתמודדים איתם ומה לדעתם כל מתווך חייב להביא עימו כדי לצלוח את התחום.
הרי המטרה היא להעלות את המיצוב ואת התדמית של המקצוע ולא להוריד אותה.
חומר למחשבה!

הדרך לבית-משרד תיווך, ייעוץ והשקעות